Category: Poezi Shqip

Vjersha per vjeshten 26

Vjersha per vjeshten

ERDHI VJESHTAErdhi vjeshta.Dhembin eshtrate mia dhe të drurëve. Vjeshta,stina e të zemëruarëve,të tradhëtuarëve,të mjerëve,fytyrëverdhëve,Me shkopin e saj në duarshkel gjethet e verdha,florinë që patën ëndërruardhe ëndrrat e djegura. Dhembin eshtrat e vjeshtësdhe rrokjet e...

Poezi per dimrin 0

Poezi per dimrin

Erdhi Dimri !.. Erdhi dimri, erdhi dimrideren dimrit mos ia happo te thote se eshte ma i mirete bjen te ftohtin e ta le ne prag! Nuk te ftoh veq duar a faqepor ne...

Poezi per 28 nentorin 0

Poezi per 28 nentorin

Nëpër lufta ka luftuar,Shqipërinë për ta çliruarPra ai është SkëndërbeuQë luftoi për mëmëdheun. Më 28 nëntor, Ismail QemaliNderi i kombit tonë,E ngriti flamurinQë Marigoja e thuri Ky flamur kuq e zi,Simbolizon dëshmorët dhe gjakun...

Poezia “Ra si yll po su shua” nga Ismail Kadare 0

Poezia “Ra si yll po su shua” nga Ismail Kadare

veshtroi princesha krenarene çdo kulle e nghdo kamaresi te fundit roje ranegjdo pellembe me gjak e lanëdhe e vetme ajo mbetipermbi kulle porsi detiqë i hedh dallget ne rereturqit u versulen te tereqe ta...

Poezi per Ramazan 12

Poezi per Ramazan

I pa ngrënë,e i pa uritur,I pa pirë,e i pa etur. Ora shkon,uji kalon,etja sna kaplon,All’llahu fuqi na dërgon. Agjëruar jemi,te uritur sjemi,ushqim kemi,All’llah falenderues të jemi.

Poezi per 28 nentorin 0

Poezi per 28 nentorin

Nëpër lufta ka luftuar,Shqipërinë për ta çliruarPra ai është SkëndërbeuQë luftoi për mëmëdheun. Më 28 nëntor, Ismail QemaliNderi i kombit tonë,E ngriti flamurinQë Marigoja e thuri Ky flamur kuq e zi,Simbolizon dëshmorët dhe gjakun...

Poezia “O Moj Shqypni” nga Pashko Vasa 0

Poezia “O Moj Shqypni” nga Pashko Vasa

O moj Shqypni, e mjera Shqypni,Kush te ka qitë me krye n’hi?Ti ke pas kenë një zojë e randë,Burrat e dheut të thirrshin nanë.Ke pasë shumë t’mira e begati,Me varza t’bukura e me djelm...

Poezia “Sa Te Dua O Shqiperi” nga Asdreni 3

Poezia “Sa Te Dua O Shqiperi” nga Asdreni

Sa të dua, o Shqipëri,sa me mall ndiej e sa dëshirë,për ty gaz e dashurimu në zemër më ka mbirë! Se për mua, o Atdhe,je një lule aq e vyer,sa nuk gjendet përmbi dheshpirtintim...

Poezia “Nje Ore Lumturie” nga Asdreni 0

Poezia “Nje Ore Lumturie” nga Asdreni

Hena ndrinte porsi argjentKur nde kopshtije bashke vinimDhe me doren mbi krahun tendTe ndihnja mbi bar te rrinim. Ah, sa embelsire ndjevaKur doren ma zgjateAtthere fare me s’e mshevaMiredashjen zemres sate. Lulet na çonin...

Poezia “Lulekuqja” nga Asdreni 0

Poezia “Lulekuqja” nga Asdreni

Lulekuqja e mjeraAsgjekundi s’ka shtepiE shkon jeten n’arratiAjo s’eshte si te tjeraS’ka stoli!Fushes, kodres, del vetiuVeres ngrohet, dimrit ngrinVete shkunde, vete mbinDhe, kur skuqe, vjen veriuDhe e perfshinNeper kembe gjith’ e shkelin,Vend ne kopshtet...