Category: Poezi Shqip

Poezi per dallendyshen 0

Poezi per dallendyshen

DallendyshjaDallandyshe bishtgërshërë,faqe-kuqe, sqep-gjilpërë, që shëtite nëpër botë,a s’më thua mike sot, cila tokë të është dukur,në gjithë botën më e bukur? më e bukur, o fëmijë,është nëna Shqipëri! Më kujtohet kur e recitonim :)....

Poezi per atdheun me kuptim 0

Poezi per atdheun me kuptim

AtdheuI mora A-në atit,në të ishte dhe nëna,i mora T-në tokës,në të ishte edhe zemra,i mora D-në detit,në të ishte dhe qielli,i mora H-në hënës,në të ishte dhe dielli,i mora E-në erës,në të ishte...

Poezi per abetaren 2

Poezi per abetaren

AbetarjaNjë libër kam.Emrin a e di?Mik me të jam,Në shkollë dhe në shtëpi. Me të unë flas,njësoj si Ai,me mësuesen në klasë,me prindërit e mi. Me shoqet me shokët,me lodrat kudo janë,me kukullat dhe...

Poezi per stinen e pranveres 0

Poezi per stinen e pranveres

PranveraQielli i kaltërsot kaq afër,mund ta zbresësh në pëllëmbë!Diellimi,notë gëzimi,na dërgon puhizën këngë. Çdo e qeshurfloriveshur!Mami, ti dhe unë përdore.Magjiplotëështë kjo botë,nëse është paqësore!

Poezi per librin 15

Poezi per librin

LibriKam një shok,të dy tokshkojmë orë pa mërzi;më tregon,më mësonshumë gjëra që s’i di. E shtrëngoj,e pushtojplot gëzim e dashuri.Fort e dua,se për muaështë shok për mençuri. Pa përtim,me durim,shoku im më ndihmon,dhe ky...

Poezi per diten e femijeve 0

Poezi per diten e femijeve

Kur vjen 1 qershoriKur vjen 1 qershori,zemra më gufonse është festa ime,se është festa jonë…Me shokët me shoqet,lozim e këndojmë.Prindër e mësues,bashkë me ne festojnë. Dhe trumcakët ciu-ciu,në ajër lodrojnë.Gëzuar o fëmijë,me gjithë zemër...

Poezi per ditlindje 1

Poezi per ditlindje

Sot ke ditelindjen Kete se harrojsot kete diteme hare e festoj edhe pse ste kamafer meje tyune ta festojditelindjen ty harroj gjithqkarreth vetesedhe pse ekzistojpor ditelindjentende se harroj gezuar ditelindjenloqka ime zemraime te urone di...

Poezi per Ismail Qemalin 0

Poezi per Ismail Qemalin

Ismail QemaliNëntorë 1912 jetonte i madhiIsmail QemaliMe 28 nëntorëe ngriti flamurin në vlorë. Atë ditë në Shqipërivalonte flamuri kuq e zi.Tanë shqipëtarët u tubuanditen e flamurit e kremtuan. Ismail o trim i rrallëfesta jote...

Poezi per Shqiperine 0

Poezi per Shqiperine

SHQIPËRIA IMEVëndi im! Në zëmrë time thahesh e mbin i gjelbër e i ri,E unë mbetem tokë pjellorePër dashurinë e urrejtjen,virtutet e veset e tua,Por malli u bë erë e kërkon të kthehet atje,...

Poezi per Adem Jasharin 0

Poezi per Adem Jasharin

ADEM JASHARISikur gryka e bjeshkëve të Sharrit,Jehon zëri i Adem Jasharit,Kush është trim e kush është djalë,Sot atëdheut zot me i dalë, Syrin kokërr, shqipe mali,Gjoksin bjeshkë, kësulën mbi sy,Tubon trimat, thërret kushtrimin,Besa-besë, sot...