Category: Ese

Ese mësimi është dritë 0

Ese mësimi është dritë

Mesimi eshte nje nga veqorite qe i dallon njerezit nga qdo gje tjeter. Ai eshte tipari kryesor i zhvillimit te nje njeriu qysh nga koha e femijrise. Mesimi ndoshta duket i panevojshem ndonjehere por...

Ese per vjeshten 8

Ese per vjeshten

[sociallocker]Vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelbër merr fund. Kjo stinë stinë e bukur, e cila natyrës i jep ngjyrën e bukur prej ari. Stina e vjeshtës na sjell një mot jo shumë të...

Ese per 28 Nentorin nga Lavdita Hajrullahu 0

Ese per 28 Nentorin nga Lavdita Hajrullahu

Trokita pranë portave të çdo shtëpie, kalova çdo pellg të mbushur me lot, e tani jam lodhur. U struka nën çatinë e një shtëpije të bukur dhe aty në mes të qytetit më kishte...

Ese per 28 nentorin 5

Ese per 28 nentorin

Urime Festa e 28 Nëntorit të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe...

Ese si i kalova pushimet verore 79

Ese si i kalova pushimet verore

Pushimi veror, është me të vërtetë një pushim i gjatë dhe relaksues. Gjatë pushimit veror unë kalova shumë mirë duke bërë gjëra të ndryshme interesante, argëtuese por edhe me karakter edukativ-arsimor. Pasiqë ky ishte...

Ese Lufta per paqe 0

Ese Lufta per paqe

Mjaft më shkruajta për luftën, mjaft më shkruajta për dhimbjen, thjesht i takojnë të së kaluarës dhe gjithmonë do të mbesin si kujtime të trishtueshme brenda zemrës. Tani erdhi koha t’i shkruaj paqës, se...

Eseja me titull Me mire rutine, apo diqka te veqante 0

Eseja me titull Me mire rutine, apo diqka te veqante

Mengjes. Dielli ende s’eshte dukur ne arenen qiellore. Hap deren ngadale padashur te zgjoj njeri. Kam nje deshire te madhe te eci, te shkoj larg. Me duart ne xhepa dhe syte ngulur diku ne...

Ese per dashurine e humbur 9

Ese per dashurine e humbur

Me duar te lidhura pas qafes, ngrita koken larte dhe syte menjehere me vajten tek fotografia jote qe ndodhet e varur ne mure qe prej dites, kur ma dhurove mua kete fotografi qe ta...

Eseja me titull S’eshte krim te enderrosh 0

Eseja me titull S’eshte krim te enderrosh

Endrrat e bukura u fiken, kjo vere hodhi ujin e fundit e une kam hapur syte per te pare te verteten. E pamundur duket gjithcka tani, por ato dite cmendurie egzistuan. Degjova diku se...

Eseja me titull Trokita Kot nga Fatmir Sulejmani 0

Eseja me titull Trokita Kot nga Fatmir Sulejmani

Trokita kot. Bota qenka shtazore. Dhe bosh. Kasabaja. Unë. Grushti (qesharak) i Migjenit. Dhe letërsia. Arti i mesnatës. Patericat. Porosia e Nënës: Mos u largo nga tufa! (Kur Zaratustra ndahet nga kopeja, e ha...