Vjersha per vjeshten

ERDHI VJESHTA
Erdhi vjeshta.
Dhembin eshtrat
e mia dhe të drurëve.

Vjeshta,
stina e të zemëruarëve,
të tradhëtuarëve,
të mjerëve,
fytyrëverdhëve,
Me shkopin e saj në duar
shkel gjethet e verdha,
florinë që patën ëndërruar
dhe ëndrrat e djegura.

Dhembin eshtrat e vjeshtës
dhe rrokjet e mia të vjershës.

VJESHTA E DRENOVËS
Mioja pikturon vjeshtën.

Llullën e ndezi me një gjethe të verdhë,
me gjethen e përflakur të manës.
Era ia mori gjuhët e flakës,
ia hodhi mbi pëlhurën e bardhë.

Mbi telajon e bardhë dëborë
u ndez vjeshta e Drenovës.

VJESHTA VJERSHË
Një gjethe vjeshte ra mbi fletën time,
gjethe qull prej shiut.
M’i fshiu të gjitha rimat
dhe vargjet m’i fshiu.
Mbi letrën-arë
mbiu mullari,
mullar i verdhë,i heshtur
si vetë trishtimi i vjeshtës.

E hoqa gjethen e tharë.
Mbi letër çeli vjeshta vjershë.

DUKE PRITUR PRILLIN
Vjeshta varrosi farën e grurit
në varrezën e ugarëve.
Në brazdat-qivur e mbylli.
E qan buzë arës lisi
me gjethen e tij të tharë
Duke pritur prill-Krishtin
të ngjallë Shënllazarë.

VJESHTA NUK E ZHVESHI DUSHKUN
Vjeshta nuk e zhveshi dushkun.
Ia la të thara gjethet.
Degët vezme ia mbushi
me fishekët lende.
E la buzë arës,në kufiri
të presë ariun e bardhë,dimrin.

You may also like...

26 Responses

 1. Almo says:

  shoqet e mia me te mgushte …Nero Nevra Halime Mona Siera Glata ju duaaaa shum shum shum

 2. valentina says:

  SHOQET E MIA JAN ANITA ARDITA SHOKET E MI ARDITI VALONI

 3. valentina says:

  UN I DUA SHUM SHOQET E MIJA DHE SHOKET E MI TUNG

 4. valentina says:

  12345678910

 5. valentina says:

  TI JE QIKA MA E KEQE ALMO

 6. Almo says:

  almine.ismaili skype im..

 7. Almo says:

  ti as qe me njeh mua valentina sepse un jam nga maqedonia dhe cfar ke me mua moj

 8. gentian says:

  shume e bukur me pelqeu shume pavaresisht se nuk me njehni

 9. Almo says:

  as qe dua tju njoh kam shoqni plott

 10. Eliessa Vlaadi <3 says:

  poem is a very very nice <3
  i like poem very

 11. FerideBahar :* says:

  Bukur ! Ja e imja:

  Bien gjethet dalengadal,
  Fillon fryma e na lajmeron,
  Te vishemi pak me trash,
  Sepse fillon nje stinë qe shum dit nuk mbaron,
  E eshte e ftoht shum …………………………Ka prap por vazhdoni si te duani

 12. Leunita Maqedonia-Veles says:

  LiKe

 13. ♥♥☻☺♥♥ says:

  ♥♥♥Gold AG♥♥♥Maqedonia ☻☺

 14. jola says:

  bukur bukur

 15. Diar says:

  te bukra =D

 16. qamil says:

  sa te bukura

 17. qamil says:

  vjershat

 18. eljo says:

  pa kuptim kot fare me mire e formaj vete une sesa ata

 19. eloja says:

  Pom vjen me vjell qfar vjersh sa te keqia

 20. Rinaaaa says:

  per far klas jan se po doken si [per klas te par

 21. Olion says:

  Oooooooo vjerrsha per vjeshten renat si te part

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *