Ese per vjeshten

Loading...

[sociallocker]Vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelbër merr fund. Kjo stinë stinë e bukur, e cila natyrës i jep ngjyrën e bukur prej ari. Stina e vjeshtës na sjell një mot jo shumë të preferushëm për fëmijët, të cilët nuk janë adhurues të shiut dhe fillimit të të ftohtit pa borë. Por, vjeshta është një stinë shumë e rëndësishme për të gjithë, e sidomos për bujkun. Gjatë kësaj stine, shumë fruta pemësh bëhen gati për vjelje, e prej kryesorëve është rrushi. Gjithashtu bujku lëron arën duke e bërë gati për mbjelljen e misrit. Pra, vjeshta është një stinë e begatshme e cila na begaton gjatë kësaj kohe me rrush, dardha, molla e shumë pemë e perime të tjera të cilat piqen në këtë stinë. Gjithashtu, vjeshta është një stinë e cila fillon më 23 shtator dhe mbaron më 21 dhjetor.[/sociallocker]

Loading...

You may also like...

8 Responses

 1. Albijon Ibrahimi says:

  ese
  vjeshta

  7 tetori ishte nje dite vikendi .Kur po sa u zgjuam nga gjumi heret ne
  mengjes .Isha duke dalur ne oborr per te marrur ajer te paster, por me ndodhi nje befasi shume e madhe.Sepse ishte toka e zbardheruar nga fluskat e debores .Dhe une me nxitim, i tregova motres sime se madhe.

  Dhe ne ora 9 me therrisnin disa femij te gezuar per te luajtur me topa bore.Per mua kjo ishte befasia me e bukur ne bote per mua.

  Sepse me par ne stinen e vjeshtes asnjeher nuk kishte rene debor.

 2. Albijon Ibrahimi says:

  qe eseja

 3. diora says:

  kjo ese ishte shumme e bukur dhe nuk keni te drejte te thoni qe seshte e mire

 4. diora says:

  kjo ese eshte shkruar shume bukur per vjeshhten

 5. Edonisa says:

  Vertet eshte shume e bukur

 6. Meriton says:

  Eshte shume e bukur shume shume

 7. aaa says:

  shumm ese e bukur

 8. DARSI says:

  Eshte stina me e bukur ne bote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *