Ese per nenen

A thua, a ka gje me te bukur ne bote kur ti rrethohesh nga familja jote, e veçanerisht nga nena. Ajo me lindi e rriti, dhe nje fjale ajo me edukoi. Nuk thuhet kot se “Xheneti per femijen eshte nen kembet e nenes.” Eshte bahqe qe lulet e saj sjellin lumturi ne zemren e femijes, sjellin kengen e bilbilave nga zeri i dashur i saj. Oh, ajo dore e arte kur me perkedhel te duket se te ngroh nje Diell. Fjala “Nenen” fale qe buron majlte. As nje kuptim nuk do te kishte kjo bote pa nenen, ah ai shpirt i bardhe qe te ofron me miken me te dashur "dashurine". Fjala e pare qe thashe une eshte fjala nene. Kur jam afer saj ndjej lumturi, kur jam larg saj ndjej mall. Ajo me mesoi si te sillem, me edukoi, si te jem i/e ndershm/e. Ajo nga zgjua e saj nxjerr nektarin perplot keshilla e udhzime. Nena pra eshte me e vlefshmja ne jete. Une ju them “DUAJENI NENEN”.